• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Čertova skála

Pokud hledáte výlet, který spojuje krásu přírody s bohatou historií a legendami, Čertova skála v chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko je ideálním cílem. Tato přírodní rezervace nabízí unikátní geologické útvary, vzácnou floru a faunu, a navíc je obklopena poutavými příběhy, které okouzlí dospělé i děti.

Čertova skála je přírodní rezervace nacházející se na levém břehu řeky Berounky. Rezervace byla vyhlášena již v roce 1949 a její rozloha činí 2,21 hektaru. Oblast je známá svým masivním odkryvem spilitových polštářových láv, které jsou jedinečným geologickým fenoménem v rámci České republiky. Tyto útvary, staré přibližně 600 milionů let, vznikly v období starohor, kdy se láva vylévala na podmořském dně a vytvářela charakteristické kulové a polštářové formace.

Geologická historie Čertovy skály se odráží nejen v samotné struktuře skály, ale také v rozmanité flóře a fauně, kterou zde můžete objevit. Toto místo je obklopeno zalesněnými svahy a skalními útesy, které poskytují útočiště pro mnoho vzácných a ohrožených druhů rostlin a živočichů.

Co můžete na Čertově skále vidět?

Geologické zajímavosti

Geologie Čertovy skály je jedním z hlavních důvodů, proč byla tato oblast vyhlášena přírodní rezervací. Spilitové lávy, které zde můžete vidět, jsou pozůstatkem podmořských vulkanických aktivit. Tyto polštářové útvary vznikaly, když láva proudila na dně moře a chladla rychleji na povrchu než v jádru, což vedlo ke vzniku kulovitých formací obklopených vulkanickým sklem a tufitickým materiálem.

Pro milovníky geologie je Čertova skála skutečným rájem. Můžete zde obdivovat odkryvy, které vám umožní nahlédnout do hluboké minulosti Země. Tyto útvary jsou navíc odolnější vůči erozi než okolní horniny, což znamená, že si zachovaly svou jedinečnou podobu po miliony let.

Flora a fauna

Čertova skála není jen geologickým fenoménem, ale také domovem pro mnoho vzácných rostlin a živočichů. Na skalních stepích rostou teplomilné druhy rostlin, jako je koniklec luční, tařice skalní, kostřava walliská, bělozářka větvitá, a mnoho dalších. Tyto rostliny tvoří unikátní ekosystém, který je v České republice vzácný.

Ze živočichů zde můžete spatřit otakárka fenyklového, otakárka ovocného, stepní plže zrnovku žabernatou nebo pavouka stepníka rudého. Oblast je také významným hnízdištěm pro výra velkého a poštolku obecnou.

Pro děti je návštěva Čertovy skály skvělou příležitostí seznámit se s přírodou a pozorovat rostliny a živočichy v jejich přirozeném prostředí. Vzhledem k tomu, že se jedná o přírodní rezervaci, je zde přísně zakázáno trhat rostliny nebo narušovat místní ekosystém, což dětem může pomoci lépe pochopit význam ochrany přírody.

Pověst o Čertově skále

Čertova skála je také opředena legendou, která dodává tomuto místu mystický nádech. Podle pověsti žil na břehu Berounky rybář se svou krásnou dcerou. Když rybář slíbil čertovi svou dceru výměnou za stavbu mostu přes řeku, čert se dal do práce. Rybář však dostal strach, když viděl, jak rychle práce postupují, a proto v noci zapálil lucernu, aby kohout zakokrhal a čert zmizel, než most dokončí. Z čertovy práce tak zbyly pouze dva nedokončené pilíře, které dnes můžete na skále vidět.

Tato pověst je ideální pro rodinný výlet s dětmi, které jistě ocení možnost prožít kousek pohádky na vlastní kůži. Můžete se s nimi vydat po stopách čerta a společně si představovat, jak mohl vypadat most, který nikdy nevznikl.

Vyhlídka a turistické trasy

Na vrcholu Čertovy skály se nachází vyhlídka, ze které se otevírá nádherný výhled na okolní krajinu. Můžete obdivovat údolí řeky Berounky, okolní lesy a skály, a v dálce zahlédnout i některé z dominant Křivoklátska. Vyhlídka je ideálním místem pro odpočinek po výstupu a nabízí skvělou příležitost k fotografování.

K Čertově skále se dostanete po turistických značkách, které vás provedou malebnou krajinou Křivoklátska. Pro rodiny s dětmi je ideální výlet z blízkých Nezabudic, který je nenáročný a vhodný i pro menší děti. Cesta vás zavede přímo pod skálu, odkud můžete vystoupat na vyhlídku.

Jak se dostat na Čertovu skálu?

Přístup k Čertově skále je možný několika způsoby, v závislosti na tom, odkud vyrážíte a jaký typ dopravy preferujete.

Autem

Pokud se rozhodnete vyrazit autem, nejjednodušší cesta vede přes obec Hracholusky nad Berounkou. Odtud se vydáte směrem na Nezabudice, kde můžete zaparkovat a pokračovat pěšky po značené turistické trase. Z Nezabudic je to na Čertovu skálu přibližně 2 km příjemnou procházkou podél řeky.

Vlakem a autobusem

Pro ty, kteří preferují veřejnou dopravu, je nejbližší vlaková zastávka ve městě Zbečno, odkud se můžete vydat autobusem nebo pěšky do Nezabudic. Cesta vlakem z Prahy do Zbečna trvá přibližně 1,5 hodiny, což z Čertovy skály činí ideální cíl pro jednodenní výlet z hlavního města.

Pěšky nebo na kole

Čertova skála je také oblíbeným cílem pro cyklisty, kteří mohou využít cyklostezky vedoucí přes Křivoklátsko. Terén je zde však místy náročnější, takže je vhodný spíše pro zkušenější cyklisty. Pěší turisté mohou využít několik značených tras, které vedou z okolních obcí, jako jsou Skryje, Křivoklát nebo Roztoky.

Historické a kulturní zajímavosti

Čertova skála není jen o přírodě, ale také o historii a kultuře. V okolí můžete navštívit například zámek Křivoklát, který je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů v České republice. Křivoklát nabízí bohatý kulturní program v průběhu celého roku, včetně historických slavností, divadelních představení a výstav.

Další zajímavostí je muzeum v nedalekých Skryjích, které se věnuje historii paleontologie v oblasti Barrandienu. Můžete zde vidět fosilie z období prvohor, které byly nalezeny v okolí a které dokládají bohatou geologickou historii regionu.

Kontakt a užitečné informace

Pokud plánujete návštěvu Čertovy skály, doporučujeme se předem informovat o aktuálních podmínkách na webových stránkách Správy CHKO Křivoklátsko, která oblast spravuje. Na těchto stránkách najdete také informace o případných omezeních či doporučeních pro návštěvníky.

Adresa: Správa CHKO Křivoklátsko
Zbečno 5, 270 24 Zbečno

Otevírací doba:
Oblast je přístupná celoročně, avšak horolezecké aktivity jsou povoleny pouze od 1. května do 31. prosince.