Dělostřelecká tvrz Stachelberg je zajímavým a historickým místem, které stojí za návštěvu. Jedná se o největší moderní pevnost v Čechách, která byla budována v letech 1937 a 1938 jako součást stálého československého opevnění proti hrozbě nacistického Německa. Tvrz se nachází na východním výběžku Krkonoš nad obcí Babí mezi městy Trutnov a Žacléř.
Prohlídka tvrze Stachelberg
Tvrz Stachelberg je tvořena jedenácti pevnostními objekty propojenými podzemními chodbami. Z těchto objektů jsou dva pěchotní sruby (T-S 73 a T-S 74), dva dělostřelecké sruby (T-S 77 a T-S 78) a jeden vchodový objekt (T-S 80a) zpřístupněni pro veřejnost. V hloubce 52 metrů pod zemí se nachází rozsáhlé podzemí s chodbami, sály, strojovnami, sklady a dalšími prostory. V podzemí je také umístěna expozice o historii tvrze, československém opevnění, vojenství a technice. Prohlídka tvrze trvá asi dvě hodiny a je možná pouze s průvodcem. Prohlídka je vhodná pro návštěvníky od 6 let, kteří jsou fyzicky zdatní a nebojí se tmy a vlhka.
V areálu tvrze se také nachází vojenskohistorické muzeum, které je zaměřené především na československé pohraniční opevnění, ale také na další období vojenské historie. Muzeum nabízí bohatou sbírku vojenských předmětů, zbraní, uniforem, dokumentů, map a fotografií. Muzeum je otevřeno denně od dubna do října od 10 do 17 hodin.
V roce 2014 byla v areálu tvrze postavena dřevěná rozhledna Eliška, která je pojmenovaná po české a polské královně Elišce Rejčce, manželce Václava II. Rozhledna je vysoká 24,5 metru a má dvě vyhlídkové plošiny ve výškách 9,4 metru a 20,8 metru nad terénem. Z rozhledny se nabízejí krásné výhledy na okolní krajinu, zejména na Vraní hory, Jestřebí hory, Orlické hory, stolové hory Bor a Hejšovina nebo Krkonoše. Rozhledna je přístupná denně od dubna do října od 10 do 17 hodin.
Jak se tam dostanete
Tvrz Stachelberg leží asi 10 kilometrů severozápadně od Trutnova a asi 5 kilometrů jižně od Žacléře. Nejbližší železniční stanice je Trutnov hlavní nádraží, odkud je možné jet autobusem nebo taxíkem k tvrzi. Autobusy jezdí z Trutnova do Žacléře nebo do Bernartic nad Odrou, odkud je to k tvrzi asi 2 kilometry pěšky po značené turistické trase. Autem je možné dojet po silnici I/14 z Trutnova do Žacléře a pak odbočit na silnici II/300 směrem na Babí. U obce Babí je možné zaparkovat na parkovišti u tvrze.
Zajímavosti v okolí tvrze Stachelberg
V okolí tvrze Stachelberg je mnoho dalších zajímavých míst, které stojí za návštěvu. Například:
- Rýchorský prales je největší přirozený lesní porost v Krkonoších, který se nachází na severním svahu Rýchorského hřebene. Prales je chráněn jako národní přírodní rezervace a je domovem mnoha vzácných rostlin a živočichů. Prales je přístupný po značených turistických trasách z Žacléře nebo z Prkenného Dolu.
- Žacléř je malebné městečko v údolí řeky Úpy, které má bohatou historii spojenou s hornictvím, textilním průmyslem a vojenstvím. V Žacléři se nachází několik památek, jako je barokní kostel sv. Vavřince, mariánský sloup, radnice, pomník Josefa II. nebo pevnostní objekty z období první republiky. V Žacléři je také možné navštívit muzeum hornictví a sklářství nebo lyžařský areál Prkenný Důl.
- Trutnov je okresní město s bohatou kulturní a společenskou nabídkou. Trutnov má historické centrum s památkovou zónou, kde se nachází gotický kostel sv. Mikuláše, renesanční radnice, barokní kašna nebo památník generála Gablenze. V Trutnově se také konají různé kulturní akce, jako je například festival Trutnoff Open Air nebo tradiční trhy.
- Adršpašsko-teplické skály jsou největší pískovcové skalní město v České republice, které se nachází asi 25 kilometrů jižně od tvrze Stachelberg. Skalní město je tvořeno bizarními skalními útvary, roklemi, jeskyněmi a vodopády. Skalní město je chráněno jako národní přírodní rezervace a je oblíbeným cílem turistů i horolezců. Skalní město je přístupné po značených turistických trasách z Adršpachu nebo Teplic nad Metují.