Dianin chrám: romantický zámeček v srdci Lednicko-valtického areálu
Pokud hledáte tip na zajímavý a nenáročný výlet do přírody a historie, můžete zkusit navštívit Dianin chrám, jeden ze saletů a loveckých zámečků na území Lednicko-valtického areálu. Tento klasicistní zámeček má podobu římského vítězného oblouku a je zasvěcen bohyni lovu Dianě. Nachází se nedaleko Valtic u rybníka Rendezvous v prostoru národní přírodní památky Rendez-vous. Je chráněn jako kulturní památka České republiky a je součástí Světového dědictví UNESCO.
Dianin chrám nechal postavit Jan I. z Lichtenštejna mezi lety 1810 a 1812 jako shromaždiště a zázemí pro parforsní hony, které se konaly v Bořím lese. Jan I. byl úspěšný vojevůdce, kavalerista a polní maršál, který se proslavil v napoleonských válkách a po bitvě u Slavkova se podílel i jako schopný a uznávaný diplomat na dojednání Prešpurského míru. Byl také velkým milovníkem umění a krajiny, kterou nechal přetvořit v obrovský anglický park s mnoha drobnými stavbami, známý jako Lednicko-valtický areál.
Autorem návrhu Dianin chrám byl Josef Hardtmuth, zakladatel firmy Koh-i-noor Hardtmuth, která se proslavila výrobou tužek. Stavbu provedl architekt Josef Kornhäusel, který byl žákem slavného vídeňského architekta Josefa von Erlacha. Později prošel celý objekt empírovou přestavbou. Výzdobu zámečku zajišťoval sochař Josef Klieber, který vytvořil alegorické sochy ročních dob a reliéfy s legendou o bohyni Dianě.
Dianin chrám je zajímavou ukázkou klasicistní architektury, která cituje antickou tradici. Hlavní fasády jsou členěny čtveřicí korintských sloupů, které drží atikové patro. Na severní straně je patro děleno dvojicemi oken, na jižní trojicí reliéfů. Fasády kromě toho zdobí vždy dvojice čtvercových reliéfů a dvojice rondelů. Na překladu na jižní straně se nachází latinský nápis: DIANAE VENATRICI EIUSQUE CULTORIBUS IOAN, PRINCEPS A. LIECHTENSTEIN MDCCCXII (Bohyni lovu Dianě a jejím ctitelům kníže Jan z Liechtensteinu 1812). Na severní straně je další latinský nápis: HAS TIBI, BLANDA SOROR PHOEBI, SACRARIMUS AEDES: INTACTUS SEMPER CRESCAT TIBI LUCUS HONORI (Tobě je zasvěcen tento dům, ó zářivá sestro Foibova, a k tvé poctě ať les nedotčen stále roste).
Interiér zámečku je rozdělen do čtyř pater, přičemž první dvě jsou rozděleny obloukem. V pravé části se nachází schodiště s klenbami a lunetami a na stěnách se stínovaným kvádrováním. V levé části býval byt správce a nad ním ve třetím patře příležitostně využívaný salonek. Dominantou interiérů je hlavní sál o rozměrech 7×16 metrů, vyzdobený bohatým štukováním. Komunikaci mezi jednotlivými částmi zámečku umožňovalo propojení nad hlavním sálem.
Zámeček je v současnosti využíván pro kulturní a společenské akce, jako jsou koncerty, výstavy, svatby nebo firemní akce. Od dubna do října je také přístupný pro veřejnost, která si může prohlédnout jeho interiéry s průvodcem. Prohlídka trvá asi 45 minut a začíná v celou hodinu.
Dianin chrám je obklopen lesem, který je součástí národní přírodní památky Rendez-vous. V lese se nachází mnoho vzácných a chráněných druhů rostlin a živočichů, jako jsou například dřín jarní, lilie zlatohlavá, netopýr velkouchý nebo ještěrka živorodá.
Jak se dostat na Dianin chrám
Dianin chrám se nachází asi 3 km severovýchodně od Valtic vlevo od silnice I/40 směrem na Břeclav. Nejlépe se k němu dostanete autem, které můžete zaparkovat na malém odpočívadle u hájenky asi 3 km od Valtic. Odtud je to k zámečku pěšky asi 350 metrů lesem. Pokud chcete jít delší trasu, můžete se vydat po červené turistické značce z Valtic, která pokračuje směrem ke kapli sv. Huberta. Délka trasy z valtického náměstí je asi 4 km.
Pokud jedete na kole, můžete využít některou z cyklostezek, které vedou kolem Dianin chrám. Jsou to cyklostezky 5045 (od zámečku Belveder na Lednici), EV9 (od Valtic ke kapli sv. Huberta) a Knížecí (od hraničního přechodu Poštorná/Reinthal na Apollonův chrám).
Zajímavosti v okolí Dianin chrámu
Dianin chrám je součástí Lednicko-valtického areálu, který nabízí mnoho dalších zajímavých míst k návštěvě. Mezi nimi jsou například:
- Zámek Valtice – barokní zámek s rozsáhlou zahradou, vinotékou a muzeem
- Zámek Lednice – romantický zámek s anglickým parkem, minaretem a skleníkem
- Apollonův chrám – klasicistní stavba na vrchu Kraví hora s výhledem na krajinu
- Janův hrad – pseudogotická zřícenina s vyhlídkovou věží
- Kaple sv. Huberta – lovecká kaple uprostřed lesa
- Kolonáda na Rajstně – empírová stavba s pramenem minerální vody
- Tři Grácie – sochařská skupina tří antických bohyň
- Reistna – největší rybník Lednicko-valtického areálu s možností plavby lodí
Pokud máte rádi víno, můžete také navštívit některou z mnoha vinic a sklípků v okolí Valtic a Lednice.
Tipy na výlet do okolí Dianin chrámu
Pokud máte chuť na delší procházku nebo cyklojízdu, můžete si z Dianin chrám vybrat některou z tras, které vás provedou dalšími zajímavostmi Lednicko-valtického areálu. Zde je několik tipů na možné trasy:
- Trasa 1: Dianin chrám – Apollonův chrám – Reistna – Valtice (délka cca 12 km). Tato trasa vás zavede k dalšímu klasicistnímu saletu, Apollonovu chrámu, který stojí na vrchu Kraví hora a nabízí krásný výhled na okolní krajinu. Odtud sejedete k největšímu rybníku areálu, Reistně, kde si můžete odpočinout nebo si zajezdit na lodi. Poté se vrátíte do Valtic, kde si můžete prohlédnout barokní zámek s rozsáhlou zahradou a vinotékou.
- Trasa 2: Dianin chrám – Janův hrad – Lednice – Minaret – Lednický zámek (délka cca 15 km). Tato trasa vás zavede k pseudogotické zřícenině Janova hradu, která byla postavena jako romantická kulisa pro parforsní hony. Odtud pokračujete do Lednice, kde si můžete prohlédnout romantický zámek s anglickým parkem, skleníkem a minaretem. Minaret je 60 metrů vysoká stavba ve stylu orientální architektury, která sloužila jako vyhlídka a rozhledna. Z minaretu se vrátíte k Lednickému zámku, který je považován za perlu moravského baroka.
- Trasa 3: Dianin chrám – Kolonáda na Rajstně – Tři Grácie – Kaple sv. Huberta – Valtice (délka cca 10 km). Tato trasa vás zavede k empírové kolonádě na Rajstně, která byla postavena jako místo odpočinku a pití minerální vody. Odtud se dostanete k sochařské skupině Tři Grácie, která znázorňuje tři antické bohyně krásy a lásky. Poté se vydáte do lesa k kapli sv. Huberta, která byla postavena jako lovecká kaple uprostřed lesa. Z kaple se vrátíte do Valtic po červené turistické značce.