Hrad Buchlov patří k nejvýraznějším dominantám Slovácka. Jeho historie spadá až do počátku dob Velké Moravy. Hrad Buchlov, jako nikdy nedobytá pevnost je ukázkovou ilustrací přeměny strohého gotického hradu v pohodlné renesanční panské sídlo.
Buchlov je královský hrad stojící na stejnojmenném kopci v Chřibech nad Buchlovicemi v nadmořské výšce 509 metrů.
Hrad Buchlov byl vystaven v polovině 13. století v románském stylu. Jeho hlavním úkolem bylo střežit východní hranici českého království. V patnáctém století bylo přistavěno gotické křídlo a v polovině 16. století byl hrad přestaven v renesančním stylu. Na protějším kopci byla v roce 1672 vystavěna kaple sv. Barbory.
Hradu vévodí 35 metrů vysoká věž s otevřenou vyhlídkovou plochou o čtvercovém půdorysu. Z ní je výhled na Chřiby, Dolnomoravský úval, Hostýn a za dobrého počasí i na Pálavu či dokonce do Vídně.
Na Buchlově najdete i skálu, odkud byl vyňat jeden ze základních kamenů do základů Národního divadla v Praze.
Pověsti spojené s Buchlovem
K hradu se váže pověst o lípě, která zázrakem prokázala nevinu zbrojnoše Vlčka nařčeného ze zrady. Těsně před popravou Vlček požádal o splnění posledního přání: vyhrabe ze země malou lípu, zasadí ji kořeny vzhůru, a pokud se do jara zazelená, je to důkaz jeho neviny. Ke všeobecnému údivu se lípa na jaře zazelenala. Dodnes je k vidění na nádvoří hradu.
Poněkud překvapivě působí v hradním prostředí egyptologická sbírka s originálním sarkofágem a mumií vyššího státního úředníka Nefersobeka.
Mumii starou dva tisíce let z Alexandrie v roce 1828 přivezl Josef Wratislav z Mitrovic jako svatební dar sestře. Před lety psychotronici konstatovali, že mumie vyzařuje negativní energii. Říká se, že její duše asi na chladném hradě nenachází klid.
Hrad Buchlov ve filmu
Hrad Buchlov si oblíbili i filmaři. Natáčela se tu například pohádka O statečném kováři. Monumentální hradby Buchlova využil i Juraj Jakubisko, když točil historické drama o obávané čachtické hraběnce Alžbětě Bathoryové, film Bathory.