• Vyhledat

  • Vybrat oblast

  • Vybrat typ výletu

Helfenburk u Bavorova

Hrad Helfenburk u Bavorova


Hrad Helfenburk je rozsáhlá zřícenina západně od Bavorova. Romantická zřícenina gotického hradu patří se svou rozlohou mezi největší v České republice a nachází se na zalesněném vrchu Malošín nedaleko Bavorova. 

Hrad založili se svolením císaře Karla IV. roku 1355 Rožmberkové. Původní funkcí hradu byla ochrana nedalekého města Bavorov. Výstavba hradu ovšem druhou polovinou čtrnáctého století nekončí, ale pokračuje i v první a druhé polovině 15. století,  a dle posledních průzkumů pokračovala nadále i v první polovině 16. století. Význam hradu však později upadal a od 16. století je již uváděn jako pustý.

Po bitvě na Bílé hoře je majetek města za účast na stavovském povstání zkonfiskován a darován císařově milci Janu Oldřichovi z Egenberku. Po vymření Egenberků přechází majetek včetně hradu a přilehlého panství do vlastnictví Schwarzenberků, kterým je roku 1922 státním výnosem o pozemkové reformě zestátněn.

V 90. letech minulého století je na základě zákona o obcích převeden do majetku města Bavorov, které je jeho vlastníkem i v současnosti a pokračuje v záchraně památky pro budoucí generace návštěvníků.

Pozůstatkům hradu s téměř kruhovým půdorysem dominují dvě válcové věže, přístupné turistům a skýtající daleké výhledy na krajinu Strakonicka a na pásmo Šumavy. Pro opravdové romantiky navíc správa hradu umožňuje jedno přenocování pod vlastním přístřeškem na nádvoří hradu. 

Pověsti spojené s Helfenburkem

Známá je pověst o dudákovi a černém kotěti. Svého času si jedno takové oblíbil a domů vzal jistý dudák Jíra z Předslavic. Když na dudáka dolehla nouze, postěžoval si neznámému cizinci, který se mu pod hradem zjevil, že není komu hrát. Ten mu nabídl, že mu dobře zaplatí, když jemu a jeho přátelům na hradě zahraje k tanci. Zkoprněl, když se odvážil podívat, komu že to hraje – byli to samí černí kocouři, kdo mu házel dukáty do čepice. Jeden z nich vypadal jak ten jeho.

Ukončil hraní s poděkováním Pánu Bohu za peníze, vtom se zatmělo, dostal ránu a v čepici namísto zlatých mincí bylo jen kamení. Až později mu došlo, komu že to vlastně hrál.

Helfenburk ve filmu

Hrad Helfenburk je oblíbený mezi filmaři. Natáčela se tu například Princezna ze mlejna nebo film Rumburakova pomsta.

Jak se hrad Helfenburk dostat

Zřícenina hradu je přístupná po červeně značené turistické trase z Husince a po modře značené trase z Bavorova do Volyně. Mezi vesnicemi Koječín a Štětín odbočuje ze silnice asfaltovaná cesta ke hradu.] V turistické sezóně se vybírá vstupné.

Parkoviště pro auta se nachází na louce pod hradem a je od hradu vzdálené cca 1 km. K využití je zdarma. Přístup k hradu je po dobře udržované asfaltové lesní cestě. Osoby se sníženou pohyblivostí mohou autem až ke hradu.