Hrad Hukvaldy se nachází v Moravskoslezském kraji přibližně 14 km od Frýdku-Místku a 9 km od Příbora.
Název hradu je odvozen od jména porýnského hraběcího rodu Hückeswagenů, jehož příslušník Arnold obdržel někdy v letech 1228 – 1235 v léno hrad Jičín (dnešní Starý Jičín) s rozsáhlým územím.
Během své existence, díky své poloze a mohutnému opevnění, nebyl zřejmě hrad Hukvaldy nikdy dobytý. Po požáru v roce 1762 však již hrad nebyl obnoven. Nejlépe zachovalým objektem na hradě Hukvaldy je kaple sv. Ondřeje, která byla v 19. století obnovena a udržována.
Z věže hradu Hukvaldy je krásná vyhlídka do širého okolí na hřebeny Beskyd, městečko Kopřivnici, Příbor a přes Fryčovice až k Ostravě.
Na hradě Hukvaldy je v průběhu sezóny pořádána spousta akcí – pálení čarodějnic, hledání pokladů, vystoupení šermířů, strašidelná noc, dobývání hradu Hukvaldy, vinobraní, Ondřejská pouť a další.
Hukvaldy a Leoš Janáček
Nejvýraznější osobností, která je spojena s hradem Hukvaldy, byl hudební skladatel Leoš Janáček. Obec Hukvaldy je totiž jeho rodným místem.
Leoš Janáček se narodil v Hukvaldech 3. července 1854 jako deváté dítě Jiřího a Amálie Janáčkových, kteří měli celkem čtrnáct dětí.
Na počátku 20. století zde Leoš Janáček zakoupil domek, který je dnes zařízen jako Památník života a díla Leoše Janáčka. Z Hukvald čerpal motivy pro svá operní díla, krajovou atmosféru zachytil ve sborových skladbách, komponovaných na básně Petra Bezruče.
V přírodním amfiteátru v Hukvaldské oboře se koná každé léto Mezinárodní hudební festival Janáčkovy Hukvaldy.
Obora Hukvaldy
Hukvaldská obora byla založena roku 1566 a patří tak k nejstarším oborám v naší zemi. V letech 1730 až 1736 nechali hukvaldští páni zalesnit doposud holý vrch hradu Hukvaldy a nechali postavit kolem vrchu a části lesa kamennou zeď. Původně se v oboře chovali daňci, později k nim přibyli mufloni.
Současný stav obory Hukvaldy o rozloze 457 ha je cca 140 ks dančí zvěře a 120 ks mufloní zvěře. V roce 1999 byla část obory vyhlášena přírodní památkou „Hradní vrch Hukvaldy“.
V Hukvaldské oboře je na památku prvního uvedení opery Leoše Janáčka „Liška Bystrouška“ její pomník. Pomníček je vděčným objektem pro fotografování, Liška má zlatý ocásek, kterého se má člověk dotknout a přitom si něco přát. Přání by se mu mělo do roka splnit.
Pověsti spojené s hradem Hukvaldy
Podle místní lidové tradice hrad získal svoje jméno prostřednictvím místních víl, kterým se říkalo „húkalky“. Zjevovaly se v okolních lesích a byly spíše lesními žínkami. Jejich houkání a pokřikovaní děsilo noční chodce, kteří procházeli po cestách vedoucích hukvaldskými lesy.
Jak se dostat na Hukvaldy
Na Hukvaldy se můžete dostat autobusovou dopravou z Ostravy, Frýdku-Místku, Kopřivnice nebo Frenštátu pod Radhoštěm.
V letních dnech můžete také využít řadu turistických a cyklistických stezek, které skrze Hukvaldy vedou.
Při příjezdu autem je k dispozici placené parkoviště v obci Hukvaldy, ve vzdálenosti asi 2 km od hradu.