Lennonova zeď: Symbol svobody a míru v srdci Prahy
Pokud hledáte zajímavé a neobvyklé místo k návštěvě v Praze, můžete se vydat na Velkopřevorské náměstí na Malé Straně, kde se nachází Lennonova zeď. Jedná se o pestrobarevně pomalovanou zeď, která symbolizuje hrob Johna Lennona, frontmana legendárních Beatles, a která je pokryta graffiti inspirovanými jeho životem a myšlenkami. Toto místo je spojeno s mírumilovným odporem vůči násilí a nespravedlnosti kdekoli na světě, a je také místem setkávání mladých lidí, kteří zde vyjadřují svou touhu po svobodě a lásce.
Historie Lennonovy zdi sahá do 60. let 20. století, kdy se zde objevovaly vzkazy pro Jana Wericha, který bydlel nedaleko na Kampě, později protestní nápisy. Po smrti Johna Lennona v prosinci 1980 kdosi využil prázdné kamenné desky, která bývala zřejmě součástí veřejného vodovodu, k vytvoření symbolického náhrobku Johna Lennona. Neznámý autor křídou napsal Za Johna Lennona a nad nápis nakreslil kříž. K symbolickému náhrobku nosili lidé květiny, svíčky a Lennonovy fotografie.
Brzy se na blízké zdi začaly objevovat graffiti inspirované Johnem Lennonem a útržky textů písní hudební skupiny Beatles. Komunistický režim v tom viděl nežádoucí rebelii, a proto byly texty vyjadřující touhu po svobodě a míru mnohokrát zabíleny. Lidé je ovšem obratem na zeď opět dopsali. Dodnes se toto místo den ode dne proměňuje novými texty a malbami.
Díky shovívavým majitelům zdi, řádu Maltézských rytířů, zde každý může zanechat svůj vzkaz, pochopitelně na téma lásky a míru, ovšem pouze na vyhrazeném místě a jen tužkou, fixou nebo křídou, sprejování je zakázané. Původní malba s portrétem Johna Lennona je již nenávratně ztracena pod desítkami nánosů barev.
Během své návštěvy Prahy v prosinci 2003 si zeď prohlédla také Lennonova žena Yoko Ono. Přidala sem svůj podpis a úryvek z textu jedné Lennonovy písně: „War is over! If you want it“. Centrálním motivem nové podoby zdi velké 150 metrů čtverečních je mapa světa, kde je ve 30 jazycích napsáno slovo “svoboda”. Na novém uměleckém ztvárnění se podíleli pod vedením designéra Pavla Šťastného například sochař Kurt Gebauer, Ester a Lela Geislerovy, šperkařka Viktorie Beldová, herečka Jana Plodková či skláři Vladimír Kopecký a Jakub Berdych. Zrekonstruovaná zeď byla odhalena 7. 11. 2019 a byla zároveň vyhlášena pamětním místem.
Lennonova zeď je snadno dostupná pěšky, tramvají nebo metrem. Nejbližší stanice metra je Malostranská na lince A, odkud je to asi 10 minut chůze. Nejbližší zastávka tramvaje je Hellichova na lince 12, 15, 20 a 23, odkud je to asi 5 minut chůze. Zeď se nachází na severní straně Velkopřevorského náměstí, které je součástí Maltézského řádu. Na náměstí se také nachází Velkopřevorský palác, kde sídlí velvyslanectví Maltézského řádu, a kostel Panny Marie pod řetězem, kde je možné obdivovat barokní umění a architekturu.
Lennonova zeď je tedy ideálním cílem pro všechny, kteří mají rádi hudbu, umění, historii a svobodu. Je to místo, kde se můžete inspirovat Lennonovými slovy a duchem Prahy. Je to místo, kde se můžete setkat s lidmi z různých koutů světa a sdílet s nimi své názory a pocity.