Výrazná, 569 m vysoká kuželovitá hora severozápadně od Lovosic, je díky své mohutnotsti, ladnému tvaru, příkrým svahům a poloze nad rovinatým polabím hlavní dominatou Lovosicka.
Vrchol Lovoše skýtá nádherný a neopakovatelný kruhový výhled nejen na Labskou nížinu a České středohoží ale i na vrcholy vzdálenějších pohoří. V roce 1892 zde lovosický horský spolek za podpory majitele panství knížete Adolfa Josefa Schwarzenberga vystavěl nevelkou kamennou stavbu s plochou střechou, která sloužila zároveň jako vyhlídková plošina. Tato rozhledna byla v roce 1918 poničena a nakonec zapálena vandaly. Za druhé světové války si německá armáda upravila tuto původní rozhlednu na vojenskou pozorovatelnu. Její zděná část je v podobě nevyužívaného kamenného soklu na vrcholu Lovoše dochována dodnes. V roce 1924 byla v těsném sousedství vystavěna nová, dodnes stojící chata s vyhlídkovou plošinou, pojmenovaná po hlavním patronovi akce, knížeti Janu Nepomuku Schwazenbergovi. Dnes je v majetku Klubu českých turistů v Lovosicích a slouží jako restaurace a turistická ubytovna. Chata je otevřena od pátku do neděle a o svátcích, po domluvě možno i jinak.
Na vrchol Lovoše je možné se dostat hned z několika směrů. Od Lovosic stoupá na Lovoš zelená turistická značka, která vede místy úzkou pěšinkou a prudkým srázem. Přímo z obce Opárno vede na vrchol modrá turistická značka, kterou provází po většině cesty naučná stezka vedoucí z Malých Žernosek skrze Opárenské údolí.
Na jižních svazích Lovoše probíhala v roce 1756 část bitvy u Lovosic mezi Pruskem a Rakouskem, součást sedmileté války. Na obou stranách bojovalo asi 30 000 mužů a bitva skončila nepřesvědčivým vítězstvím Pruska.
Odkazy:
Lovoš na Wikipedii