Skanzen Strážnice je jedním z největších a nejkrásnějších muzeí lidové architektury v České republice. Nachází se na okraji města Strážnice v Jihomoravském kraji, nedaleko hranic se Slovenskem. Skanzen představuje typické stavby a způsob života lidí z různých částí Slovácka, historického regionu na jihovýchodě Moravy. Skanzen je ideálním místem pro výlet, pokud chcete poznat bohatou a pestrou kulturu tohoto kraje, jeho tradice, řemesla, zvyky a hudbu.
Skanzen byl založen v roce 1973 jako součást Národního ústavu lidové kultury. Na ploše 16 hektarů se nachází více než 60 objektů, které byly přeneseny z původních lokalit nebo postaveny podle dochovaných plánů a fotografií. Objekty jsou rozděleny do několika areálů podle geografických a tematických kritérií. Mezi nimi jsou:
- Moravské Kopanice – areál ukazuje typické horské usedlosti z oblasti Bílých Karpat, kde se lidé živili chovem ovcí, pěstováním brambor a výrobou dřevěného nádobí.
- Luhačovické Zálesí – areál představuje lidovou architekturu z oblasti pod Hostýnskými vrchy, kde se lidé zabývali tkalcovstvím, košíkářstvím a výrobou hudebních nástrojů.
- Horňácko – areál zachycuje život lidí z oblasti na severu Slovácka, kde se udržely starobylé tradice, jako je například velikonoční házení děvčat do vody nebo taneční slavnost Jízda králů.
- Technické vodní stavby – areál ukazuje historii a vývoj vodního hospodářství na Moravě, jako jsou mlýny, hamry, pily, rybníky a stavidla.
- Vinohradnický areál – areál představuje historii a současnost vinohradnictví na Slovácku, které je jednou z nejstarších a nejvýznamnějších oblastí pěstování vína v České republice. V areálu se nachází vinice s původními odrůdami révy, vinohradnické domky, sklepy a lisovny.
- Luční hospodářství – areál ukazuje tradiční způsob obhospodařování luk a pastvin na Moravě, jako je senoseč, dojení krav, výroba sýra nebo koňský povoz.
V každé části areálu si můžete prohlédnout interiéry jednotlivých staveb, které jsou zařízeny dobovým nábytkem a předměty denní potřeby. Některé stavby slouží také jako expozice muzea, kde se dozvíte více o historii, kultuře a přírodě Slovácka. V muzeu si můžete také prohlédnout sbírku lidových krojů, keramiky, textilu nebo lidových hudebních nástrojů.
Skanzen je otevřen od května do října každý den kromě pondělí od 9 do 17 hodin. Vstupné je 120 Kč pro dospělé, 60 Kč pro děti, studenty a seniory a 300 Kč pro rodiny. V areálu skanzenu se nachází také občerstvení, suvenýry, parkoviště a toalety. Pro návštěvníky je k dispozici také průvodce, který vám rád poví více o zajímavostech skanzenu.
Skanzen Strážnice je také místem konání různých kulturních akcí, které představují lidovou kulturu Slovácka. Mezi nejznámější patří Mezinárodní folklorní festival Strážnice, který se koná každoročně poslední víkend v červnu. Na festivalu se představují folklorní soubory z celého Česka i ze zahraničí, kteří předvádějí tradiční tance, písně, hudbu a řemesla. Festival je doprovázen bohatým doprovodným programem, jako jsou výstavy, přednášky, semináře, dílny nebo jarmark. Festival je navštěvován tisíci lidmi z celého světa a je považován za jeden z nejvýznamnějších folklorních festivalů v Evropě.
Dalšími akcemi, které se konají ve skanzenu, jsou například Pouť ve skanzenu, kdy se oživují staré poutní zvyky a atrakce, Podzim na dědině, kdy se ukazuje tradiční zpracování plodin a hospodářských produktů, nebo Vánoce ve skanzenu, kdy se připomínají lidové vánoční tradice a zvyky. Ve skanzenu se také pořádají různé vzdělávací programy pro školy i veřejnost, jako jsou například Dny evropského dědictví, Dny řemesel nebo Dny živé historie.
Skanzen Strážnice je jedinečným místem, kde můžete poznat a zažít lidovou kulturu Slovácka v jejím autentickém prostředí. Skanzen vás zaujme svou rozmanitostí, krásou a atmosférou. Je to ideální výlet pro celou rodinu i pro milovníky historie a tradic.
Pokud chcete navštívit skanzen Strážnice, můžete se tam dostat různými způsoby. Pokud jedete autem, můžete využít dálnici D2 směr Brno – Bratislava a sjet na exitu 41 směr Veselí nad Moravou. Odtud pokračujte po silnici I/54 směr Strážnice. Pokud jedete vlakem, můžete jet do stanice Strážnice-město nebo Strážnice-nádraží. Odtud můžete dojít pěšky nebo jet autobusem do centra města. Pokud jedete autobusem, můžete jet do zastávky Strážnice-autobusové nádraží nebo Strážnice-náměstí Svobody. Odtud můžete dojít pěšky nebo jet autobusem do skanzenu.