Hrad Střekov je zřícenina, která tvoří výraznou dominantu a symbol města Ústí nad Labem. Střekov nechal před rokem 1319 vybudovat Jan Lucemburský k ochraně labské plavby. Z hradu je velmi krásná vyhlídka na celé údolí Labe a město Ústí nad Labem. Pod hradem se nachází zdymadlo Střekov označované jako střekovská přehrada či jez, které je posledním zdymadlem na Labi před Severním mořem.
Hrad Střekov má dlouhou historii, s níž je spojeno množství legend. V roce 1842 na hradě pobýval hudební skladatel Richard Wagner, který v romantických zákoutích prastaré zříceniny hledal múzu svérázným způsobem. Zahalil se do prostěradla, toulal se po Střekově, shlížel do údolí na rozložité Ústí nad Labem, až nakonec složil báseň, jež se později stala podkladem pro libreto známé opery Tannhäuser. Nebyl jediným umělcem, který tady hledal a našel inspiraci. Střekov učaroval Karlu Hynku Máchovi, Johannu Wolfgangu Goethovi a Karlu Mayovi.
Další legenda vypráví, že za deštivých nocí se po útesu škrábe duch mladé dcery hradního pána, která se zde kdysi hlubokým skokem rozloučila se životem. Hledá přízrak svého milého, chudého podkoního, jenž byl za trest, že okusil zakázanou lásku, nechán v hradních zdech vyhladovět k smrti.
Odkazy:
Stránky hradu Střekov
Hrad Střekov
Hrad Střekov na Wikipedii