Zámek Břeclav je původně renesanční zámek, který byl v 19. století přestavěn v romantickém stylu na umělou zříceninu, se nachází v samém centru města Břeclav na jižní Moravě. Zámek je součástí Lednicko-valtického areálu, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Břeclav leží na soutoku řek Dyje a Moravy, asi 50 km jižně od Brna. Město je snadno dostupné vlakem, autobusem nebo autem. Zámek se nachází na Zámeckém náměstí, kde je možné zaparkovat zdarma. Z nádraží je to pěšky asi 15 minut.
Zámek Břeclav je impozantní stavba s čtyřmi věžemi a arkádovým nádvořím. Jeho historie sahá do 11. století, kdy byl na tomto místě postaven pohraniční hrad knížetem Břetislavem I., od něhož panství dostalo své jméno. Hrad sloužil jako jedno ze správních středisek knížectví středověké Moravy a později jako jedno z panských sídel. V 16. století byl hrad přestavěn na renesanční zámek rodem Žerotínů, kteří zde sídlili až do roku 1638, kdy jej ztratili za účast na stavovském povstání. Poté jej získali Lichtenštejnové, kteří jej začlenili do svého rozsáhlého panství spolu se sousedními Valticemi a Lednicí. V polovině 19. století byl zámek přestavěn v romantickém stylu na umělou zříceninu podle návrhu architekta Josefa Hardtmutha. Zámek byl tak přizpůsoben dobové módě zámeckých parků a anglických zahrad.
Zámek Břeclav má dnes podobu romantické ruiny s gotickými a renesančními prvky. Jeho fasáda je zdobena cihlovými vzory, štukovými reliéfy a erbem Lichtenštejnů. Vstup do zámku je lemován dvěma sochami lvů a nad ním je umístěna pamětní deska s letopočtem 1846, kdy byla dokončena přestavba. V interiéru zámku se nachází několik historických sálů, jako například Rytířský sál s dřevěným stropem a krbem, Kaple svaté Anny s oltářem a vitrážemi nebo Knihovna s bohatou sbírkou knih a obrazů. Zajímavostí je také sklepení zámku, kde se nachází vinárna s nabídkou místních vín.Co si tam mohu prohlédnout?
Zámek Břeclav je v současné době z důvodu dlouhodobé neúdržby v havarijním stavu a probíhají přípravy na jeho postupnou rekonstrukci. Přístupná je v turistické sezóně pouze hlavní vyhlídková věž a sklepy, které jsou součástí vinárny. Z vyhlídkové věže je možné obdivovat panoramatický pohled na město Břeclav a okolní krajinu. Vstupné na věž je 50 Kč pro dospělé a 30 Kč pro děti, studenty a seniory. Vstup do sklepů je zdarma. Prohlídka zámku trvá asi 30 minut.
Zámek Břeclav má dlouhou a bohatou historie, která se odráží v jeho architektuře i uměleckých sbírkách. Zámek byl v minulosti často navštěvován významnými osobnostmi, jako byli císař Rudolf II., král Matyáš Korvín, kníže Karel Schwarzenberg nebo spisovatel Alois Jirásek. Zámek byl také místem několika historických událostí, jako byla bitva u Břeclavi v roce 1278, kdy zde byl poražen český král Přemysl Otakar II. uherským králem Ladislavem IV., nebo sjezd moravských stavů v roce 1848, kdy zde byla přijata tzv. Břeclavská deklarace, která požadovala autonomii Moravy v rámci Rakouského císařství.
Zámek Břeclav je spojen s legendou o břeclavském pokladu, který měl být ukryt v podzemních chodbách zámku a který hledal například alchymista Edward Kelley nebo cestovatel Richard Burton.
Jak se tam dostanu?
Zámek Břeclav je snadno dostupný různými dopravními prostředky. Pokud cestujete vlakem, můžete využít pravidelné spojení z Brna, Bratislavy nebo Vídně. Z nádraží je to pěšky asi 15 minut k zámku. Pokud cestujete autobusem, můžete využít linky z Brna, Hodonína nebo Mikulova. Z autobusového nádraží je to pěšky asi 10 minut k zámku. Pokud cestujete autem, můžete se řídit dálnicí D2 směr Bratislava a sjet na exitu 41 Břeclav-centrum. Pak se můžete řídit směrovkami k zámku. U zámku je možné zaparkovat zdarma.
Zajímavosti v okolí zámku Břeclav
Zámek Břeclav je součástí Lednicko-valtického areálu, který nabízí mnoho dalších zajímavých míst k návštěvě. Mezi nimi jsou například:
- Zámek Lednice – jeden z nejkrásnějších a nejluxusnějších zámků v České republice, který byl sídlem Lichtenštejnů až do roku 1945. Zámek je postaven v novogotickém stylu a je obklopen rozlehlým parkem s mnoha romantickými stavbami, jako jsou minaret, Janohrad, Tři grácie nebo Apollónův chrám. Zámek je možné prohlédnout s průvodcem a obdivovat jeho bohatě zdobené interiéry, jako například Zrcadlový sál, Knížecí ložnice nebo Knihovna. Vstupné na zámek je 220 Kč pro dospělé a 140 Kč pro děti, studenty a seniory. Zámek je vzdálen asi 8 km od Břeclavi a je možné se k němu dostat vlakem, autobusem, na kole nebo pěšky.
- Zámek Valtice – druhý z párů zámků Lichtenštejnů v Lednicko-valtickém areálu, který byl jejich hlavním sídlem až do roku 1945. Zámek je postaven v barokním stylu a je známý svou sbírkou umění, která obsahuje například obrazy od Petra Paula Rubense, Antonia Canovy nebo Rembrandta. Zámek je možné prohlédnout s průvodcem a obdivovat jeho nádherné sály, jako například Rytířský sál, Císařský sál nebo Sál slávy. Vstupné na zámek je 200 Kč pro dospělé a 120 Kč pro děti, studenty a seniory. Zámek je vzdálen asi 12 km od Břeclavi a je možné se k němu dostat vlakem, autobusem, na kole nebo pěšky.
- Národní vinařské centrum Valtice – místo, kde můžete ochutnat více než 100 druhů moravských vín z různých vinařských oblastí. V centru se nachází také expozice o historii a současnosti vinařství v České republice. Vstupné do centra je 50 Kč pro dospělé a 30 Kč pro děti, studenty a seniory. Degustace vín se platí podle počtu vzorků. Centrum se nachází v areálu zámku Valtice.
- Lednické rybníky – soustava rybníků mezi Lednicí a Břeclaví, které jsou domovem mnoha druhů ptáků, ryb a rostlin. Rybníky jsou ideálním místem pro relaxaci, piknik nebo rybaření. Rybníky jsou také součástí cyklostezky mezi Lednicí a Břeclaví, která nabízí krásné výhledy na krajinu i zámky.
- Pohansko – archeologické naleziště nedaleko Břeclavi, kde bylo objeveno velkomoravské hradiště z 9. století. Na místě se nachází také empírový lovecký zámeček z 19. století, který slouží jako muzeum s expozicemi o historii hradiště i regionu. Vstupné do muzea je 50 Kč pro dospělé a 30 Kč pro děti, studenty a seniory. Pohansko je vzdáleno asi 5 km od Břeclavi a je možné se k němu dostat autobusem, na kole nebo pěšky.